Кравите са значителен източник на метанови емисии – мощен парников газ, който допринася за климатичните промени. Метанът се отделя основно чрез ентерична ферментация – процес, при който микроби в храносмилателната система разграждат храната и произвеждат метан като страничен продукт.
Рекламa --- Рекламa : NikiExpress - Най-добрият начин за транспорт! : Рекламa --- Рекламa
Метанът задържа топлината в атмосферата много по-ефективно от въглеродния диоксид. Въпреки че остава в атмосферата за по-кратък период, въздействието му върху глобалното затопляне е над 25 пъти по-голямо от това на CO2 за 100 години.
Излишните метанови емисии не само допринасят за глобалното затопляне, но също така могат да влошат качеството на въздуха и да причинят респираторни проблеми.
Методовете за намаляване на метановите емисии от кравите включват подобрения в диетата, добавки, които намаляват производството на метан, както и алтернативни методи за управление на животновъдството.
Правителства и организации по света разработват политики за намаляване на селскостопанските метанови емисии. Глобалната инициатива за метана, представена на COP26, цели намаление на метановите емисии с 30% до 2030 г.
Научните изследвания разработват решения като AI-базирани системи за точно хранене и устройства за мониторинг на газовите емисии от добитъка.
С нарастващото осъзнаване на климатичните промени, животновъдната индустрия е под натиск да намали екологичния си отпечатък.